خرابی و تعمیر خودرو, خودرو

علت های خرابی سرسیلندر ماشین

علت های خرابی سرسیلندر ماشین - یدکی اصیل

خودروی شما مانند ساعت، از اجزای زیادی تشکیل شده است. این اجزا باید با هم هماهنگ باشند تا خودرو بتواند به درستی کار کند. اگر یکی از این اجزا خراب شود، عملکرد خودرو کاهش می یابد و حتی ممکن است خودرو از کار بیفتد.

یکی از مهم ترین اجزای خودرو سرسیلندر آن است. خرابی سرسیلندر می تواند علائمی مانند دود سفید از اگزوز، دیر روشن شدن موتور و کاهش قدرت موتور داشته باشد. اگر این علائم را مشاهده کردید، باید هرچه سریع تر سرسیلندر را بررسی و تعمیر کنید.
فهرست
سرسیلندر چیست؟

سرسیلندر قطعه‌ای فلزی است که روی بلوک سیلندر قرار می‌گیرد و به عنوان محفظه احتراق عمل می‌کند. وظیفه اصلی سرسیلندر جلوگیری از خروج گازهای احتراق از سیلندر است. همچنین، سرسیلندر مسیر ورود سوخت و خروج دود را نیز فراهم می‌کند.

برای انجام این وظایف، سرسیلندر به کمک قطعات دیگری مانند واشر سرسیلندر، سوپاپ و میل سوپاپ عمل می‌کند. واشر سرسیلندر مانع از نشت آب و روغن بین سرسیلندر و بلوک سیلندر می‌شود. سوپاپ‌ها در زمان‌های مناسب ورود سوخت و خروج دود را کنترل می‌کنند. میل سوپاپ وظیفه باز و بسته کردن سوپاپ‌ها را بر عهده دارد.

سرسیلندر به دلیل تماس مداوم با دمای بالای احتراق، نیاز به خنک‌سازی دارد. این کار توسط سیستم خنک‌کننده خودرو انجام می‌شود. همچنین، به دلیل وجود سوپاپ‌ها در سرسیلندر و چرخش مداوم میل سوپاپ، میل سوپاپ نیاز به روغن‌کاری دارد. این کار توسط سیستم روغن‌کاری خودرو انجام می‌شود.

سرسیلندر باید از فلزی ساخته شود که مقاوم در برابر دما و فشار بالای احتراق باشد. همچنین، باید دارای وزن کمی باشد تا بتواند به سرعت حرکت کند. علاوه بر این، باید ظرفیت لازم برای حفظ عملکرد برای چندین سال را داشته باشد.
علت خرابی سرسیلندر ماشین

علت خرابی سرسیلندر ماشین یدکی اصیل

سرسیلندر یک قطعه مهم در موتور خودرو است که وظیفه آب بندی محفظه احتراق و همچنین هدایت جریان هوا و سوخت را بر عهده دارد. این قطعه از آلیاژهای مقاوم در برابر حرارت ساخته می شود، اما در صورت عدم عملکرد مناسب سیستم خنک کننده موتور، می تواند دچار خرابی شود.

جوش آوردن ماشین مهمترین عامل خرابی سرسیلندر است. در هنگام جوش آوردن، دمای موتور به بیش از 100 درجه سانتیگراد می رسد. این دمای بالا می تواند باعث تاب برداشتن سرسیلندر شود. تاب برداشتن سرسیلندر باعث می شود که واشر سرسیلندر آسیب ببیند و نتواند به درستی محفظه احتراق را آب بندی کند. در نتیجه، گازهای احتراق از محفظه احتراق خارج می شوند و باعث کاهش قدرت موتور و افزایش مصرف سوخت می شوند.

 • عدم تعویض به موقع تسمه تایم یا زنجیر تایم
 • آسیب دیدن سوپاپ ها
 • آسیب دیدن میل بادامک
 • استفاده از سوخت نامناسب

اگر مشکوک هستید که سرسیلندر خودروی شما دچار خرابی شده است، باید آن را توسط یک مکانیک متخصص بررسی کنید. در صورت خرابی سرسیلندر، معمولاً باید آن را تعویض کرد.

دلایل اصلی تاب برداشتن سرسیلندر

 • بستن بیش از حد پیچ‌های سرسیلندر: پیچ‌های سرسیلندر باید با دقت و به ترتیب صحیح بسته شوند. اگر این پیچ‌ها بیش از حد سفت شوند، می‌توانند باعث تاب برداشتن سرسیلندر شوند.
 • باز کردن پیچ‌های سرسیلندر در حالی که موتور گرم است: اگر پیچ‌های سرسیلندر در حالی که موتور گرم است باز شوند، می‌توانند باعث تاب برداشتن سرسیلندر شوند.
 • تحت فشار قرار دادن مداوم خودرو: اگر خودرو به طور مداوم تحت فشار قرار گیرد، می‌تواند باعث تاب برداشتن سرسیلندر شود.
 • به طور منظم سیستم خنک کننده موتور را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را سرویس کنید.
 • تسمه تایم یا زنجیر تایم را طبق توصیه سازنده خودرو تعویض کنید.علائم خرابی سرسیلندر

علائم خرابی سرسیلندر یدکی اصیل

شایع‌ترین علت خرابی سرسیلندر، سوختن واشر سرسیلندر است. واشر سرسیلندر قطعه‌ای است که بین سرسیلندر و بلوک سیلندر قرار می‌گیرد و از نشت آب و روغن بین این دو قطعه جلوگیری می‌کند. سوختن واشر سرسیلندر می‌تواند منجر به قاطی شدن آب و روغن، کاهش قدرت موتور، افزایش مصرف سوخت، گرم شدن بیش از حد موتور و خروج بخار آب یا روغن از اگزوز شود.

علائم خرابی سرسیلندر خودرو می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • قاطی شدن آب و روغن: یکی از رایج ترین علائم خرابی سرسیلندر، قاطی شدن آب و روغن است. این اتفاق زمانی می افتد که واشر سرسیلندر از بین رفته و مانع از جداسازی آب و روغن از یکدیگر شود. در این صورت، آب و روغن با یکدیگر مخلوط شده و از طریق لوله های خروجی رادیاتور یا از اگزوز خارج می شوند.
 • قدرت کمتر برای موتور: خرابی سرسیلندر می تواند باعث کاهش قدرت موتور شود. این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که موتور به طور صحیح کار نمی کند و نمی تواند به درستی مخلوط هوا و سوخت را بسوزاند.
 • افزایش مصرف سوخت: افزایش مصرف سوخت نیز یکی دیگر از علائم خرابی سرسیلندر است. این اتفاق نیز به دلیل کاهش قدرت موتور رخ می دهد.
 • دیر روشن شدن موتور و ریپ زدن ماشین هنگام حرکت: دیر روشن شدن موتور و ریپ زدن ماشین هنگام حرکت نیز می تواند از علائم خرابی سرسیلندر باشد. این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که مخلوط هوا و سوخت به درستی در موتور ترکیب نمی شود.
 • گرم شدن بیش از حد موتور: گرم شدن بیش از حد موتور نیز می تواند از علائم خرابی سرسیلندر باشد. این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که موتور به طور صحیح خنک نمی شود.
 • خروج بخار آب از اگزوز: خروج بخار آب از اگزوز نیز می تواند از علائم خرابی سرسیلندر باشد. این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که آب و روغن با یکدیگر مخلوط شده و از طریق اگزوز خارج می شوند.
 • خروج روغن و دود سیاه از اگزوز: خروج روغن و دود سیاه از اگزوز نیز می تواند از علائم خرابی سرسیلندر باشد. این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که روغن به محفظه احتراق نشت کرده و می سوزد.
 • شنیدن صدا از داخل موتور و بد کار کردن خودرو: شنیدن صدا از داخل موتور و بد کار کردن خودرو نیز می تواند از علائم خرابی سرسیلندر باشد. این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که موتور به طور صحیح کار نمی کند.
 • مشاهده بخار از درب ورودی روغن: مشاهده بخار از درب ورودی روغن نیز می تواند از علائم خرابی سرسیلندر باشد. این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که آب و روغن با یکدیگر مخلوط شده و از طریق درب ورودی روغن خارج می شوند.
 • خامه ای شکل شدن درب روغن موتور ماشین: خامه ای شکل شدن درب روغن موتور ماشین نیز می تواند از علائم خرابی سرسیلندر باشد. این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که آب و روغن با یکدیگر مخلوط شده و روی درب روغن موتور رسوب می کنند.جمع بندی

در این مقاله، علائم و علت های خرابی سرسیلندر را بررسی کردیم. اگر هر یک از این علائم را در خودروی خود مشاهده کردید، سریعاً به تعمیرگاه مراجعه کنید تا از هزینه های بیشتر جلوگیری کنید.

یدکی اصیل عرضه کننده انواع قطعات و لوازم یدکی خودرو در شیراز، لوازم یدکی ایران خودرو شیراز و لوازم یدکی سایپا شیراز است. این فروشگاه در شیراز واقع شده و به صورت حضوری و آنلاین آماده ارائه خدمت به شماست. یدکی اصیل در تلاش است تا محصولات با کیفیت و اصل را با قیمت مناسب به دست مشتریان خود در سراسر کشور برساند.

فروشگاه یدکی اصیل انواع قطعات و لوازم یدکی ماشین (پژو، پراید و…) از جمله قطعات موتوری، قطعات بدنه، قطعات برقی و الکترونیکی، قطعات تزئینی و … را عرضه می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید